Згідно з п. 2 розділу V «Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту» НАПБ А.01.001-2015 («Правила пожежної безпеки в Україні») за підтримку в постійній готовності штучних водойм, водозабірних пристроїв, під'їздів до вододжерел, технічний стан пожежних гідрантів, установлених на мережі водопроводу населених пунктів, відповідають служби (організації, установи), які утримують ці мережі водопроводу, а на території підприємств - їх власники або орендарі. Саме вони з настанням весни повинні організувати перевірку гідрантів. Про відключення ділянок водопровідної мережі та гідрантів для профілактичного огляду або ремонту після експлуатації в зимовий час, про зменшення тиску в мережі обов'язково треба сповіщати пожежно-рятувальні підрозділи.
Для перевірки працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу, особливо після експлуатації в зимовий час, необхідно провести випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу потрібно проводити також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водогону.
Слід також перевірити наявність під'їздів з твердим покриттям до гідрантів і водоймищ.
Згідно з розділом V НАПБ А.01-001-2015, пожежні резервуари (водойми) та їх обладнання повинні бути захищені від замерзання води. Узимку для забирання води з відкритих вододжерел слід встановлювати утеплені ополонки розміром не менше 0,6 x 0,6 м, які мають утримуватись у зручному для використання стані.
Треба привести в належний стан і під'їзди з майданчиками (пірсами) розміром не менше 12х12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року.
Необхідно подбати, щоб біля пожежних гідрантів і водоймищ були встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них:
• для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);
• для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми.